Mertcan İşler

Sayfalar


Yeni Sitelerde Anahtar Kelime Hedeflemesi

mertcanmertcan

Yeni bir site açtıysanız muhtemelen sizde anahtar kelimelerde iyi pozisyonlarda yer alamama problemiyle karşı karşıya kalmışsınızdır. Bu yazı içerisinde ortaya çıkan bu problemi nasıl aşacağınızı adım adım anlatmaya çalışacağım.

Her ne kadar ana anahtar kelimeler arama hacimleri olarak yüksek olmasıyla cezbedici gözüksede, aslında o kadar da cezbedici değildir. Bunun en büyük sebebi, o anahtar kelimelerde otoritesi ve değeri yüksek olan sitelerin kendini kanıtlamış olmasıdır. Bu aşamada sizin yapmanız gereken, yeni siteniz ile long tail keywords olarak tanımlamış olduğumuz daha küçük hacimli anahtar kelimeleri hedefleyerek yola çıkmaktır. Küçük hacimli kelimelerde otorite kurdukça, aslında ana anahtar kelimelerde de yavaş yavaş yol almaya başlayacaksınız.

Örnek ile başlayacak olursak eğer; bir yemek sitesi olduğumuzu varsayalım, anahtar kelimemiz de şekerpare olsun.

Şekerpare kelimesi arama hacmi olarak aylık 74000 gözüküyor. Bu kelimeyi hedeflediğiniz zaman büyük bir rekabetin içerisine girmiş olacaksınız. Şimdi adım adım, farklı farklı araçlar ile nasıl bu kelime yerine long tail kelimeler bularak hedefleyebileceğimizi araştıralım.

İlk olarak şekerpare aramasını yapıyoruz. Sonrasında da sayfa sonunda Google’ın önermiş olduğu diğer kelimelere göz atıyoruz.

Şimdi de bu kelimelerin arama hacimlerine göz atalım.

Google’ın önerileri sayesinde hızlıca long tail kelimeler tespit ettik. Bu aramalarda çıkmak, ana anahtar kelimede çıkmaktan her zaman daha kolay olacaktır. Bu kelimeleri hedeflemek istemediğinizi göz önüne alarak biraz da SEO araçları aracılığıyla neler yapabileceğinize göz atalım.

İlk olarak ücretsiz bir araç olan Keywordtool.io ile başlıyoruz. Bu araç vermiş olduğunuz anahtar kelimeler için long tail yeni kelimeler türetmektedir. Oldukça fazla sayıda öneri vermesiyle bütün SEO’cular tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu site aracılığıyla sorgu sonrasında ücretsiz olarak toplam 326 kelime önerdi.  Az önce 7 tane yeni anahtar kelimemiz var iken, şu an da fazladan 329 tane daha bulunuyor.

Bu araç sonrasında da şimdi ücretli bir araç olan Semrush ile devam edelim.

Semrush.com adresi üzerinden hesabımıza giriş yapıyoruz, sonrasında da Keyword Analytics kısmından anahtar kelimemizi sorguluyoruz. Bu adımın hemen sonrasında da Semrush bize öneriler yapacaktır. Önerilere ek olarak trend gibi datalar da sağlamaktadır.

Semrush datası aldıktan sonra bunun da bizim için tam anlamıyla yeterli olmadığını düşünüyor isek, farklı bir araç olan Ahrefs.com ile devam edelim. Ahrefs.com son zamanlarda hızlıca büyümesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Ahrefs üzerinden sorgumuzu yaptığımızda anahtar kelime önerileri, SERP pozisyon geçmişi ve tahmini tıklama gibi detaylar göreceğiz.

Buradan da kelime önerilerine göz attıktan sonra artık şekerpare yerine daha kolay hedefleyebileceğimiz yeni anahtar kelimelere ulaşmışız demektir. Yazıyı özetleyecek olursak eğer, aşağıdaki adımları uyguladık.

  1. Anahtar kelimemizi belirledik.
  2. Çeşitli araçlar ile anahtar kelimeye ait long tail yeni kelimeler tespit ettik.
  3. Bu kelimeler arasından hacmi göz önüne alarak hedefleyeceğimiz kelimeye karar verdik.
  4. Son olarak da aksiyonlarımızı almaya başladık.
SEO

Yorumlar 0
Henüz yorum bulunmuyor.