Mertcan İşler

Sayfalar


Localhost Üzerindeki Sitede SEO Araçları Nasıl Kullanılır?

mertcanmertcan

Yazılımcılar başta olmak üzere internet ile uğraşan birçok kişi yapmış olduğu geliştirmeleri doğrudan canlıya aktarmak istemez. Bu sebeple bir test ortamında hazırlıklarını tamamlayıp, bir problem olmadığına emin olduktan sonra canlı ortama aktarır. Durum böyle olunca bir test sunucusu veya localhost üzerinden bir test ortamına ihtiyaç duyulur.

Localhost üzerinde oluşturulmuş bir sitenin sağlamış olduğu en büyük avantaj ise dosya aktarım hızının daha iyi ve kolay olmasıdır. Normal şartlarda localhost dışarıya kapalı olduğundan dolayı SEO araçları kullanarak testler yapmanız mümkün değildir. Bu yazımda localhost üzerinden yapmış olduğunuz bir çalışmaya, SEO araçları kullanarak nasıl testler yapabileceğinizi anlatacağım.

İlk olarak localhost oluşturmak için Wamp ve Xampp kurduğunuzu varsayabiliriz. Bu kurulum işleminden sonra artık http://localhost/ adresinde yayın yapan, sadece sizin ağınızdan erişilebilen bir siteniz bulunuyor.

İlk olarak SEO araçlarının bu siteye ulaşabilmesi için localhost’un diğer kullanıcılar için de erişilebilir bir yer olması gerekiyor.  Bunu sağlamak için de yardımımıza Ngrok yetişiyor. (https://ngrok.com/)

Ngrok localhost olan bir sitenin dışardan da erişilebilir olmasını sağlıyor. Bunu sağlamak için sitesinden hızlıca indirebilirsiniz. İndirme işlemini tamamladıktan sonra da, indirilen dosyayı çalıştırmalısınız. Aşağıda yer alan görüntü sizi karşılayacaktır.

Bu aşamadan sonra da, belirtilen şekliyle ” ngrok.exe http 80 ” komutunu girmelisiniz. Bu komutu girdikten hemen sonra da aşağıda yer alan görüntü gelecektir.

Gelen ekranda forwarding kısmında belirtilen URL, sizin diğer kullanıcılar ile paylaştığınızda erişilmeye imkan tanıyan adrestir. Yani localhost üzerinde yer alan çalışmalara artık buradan ulaşılabiliyor. Bu adres sayesinde SEO araçlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Hemen bu konuda da test yaparak devam edelim.

İlk testimizi Google’ın sunmuş olduğu Schema Test aracıyla gerçekleştirdim. Resimde de gördüğünüz üzere localhost sitemde oluşturduğum Schema yapısının doğruluğunu hızlıca kontrol edebiliyorum.

Diğer testten hemen sonra da, Google botlarının siteyi nasıl gördüğünü test eden bir araç ile yeni bir test gerçekleştiriyorum. Bu test sayesinde de, localhost üzerinde yer alan sitemi canlıya aktardığım zaman botların nasıl göreceğini gözlemlemiş oldum.

Kullanacağınız diğer SEO araçları ile de bu testlerinizi detaylandırabilirsiniz. Normalde SEO testleri için sitenizi bir sunucuya kurmanız gerekirken, artık localhost üzerinden hiç taşıma, dosya aktarma vs. yapmadan hızlıca aksiyonlar alabiliyorsunuz.

Bir başka yazıda görüşmek üzere..

SEO

Yorumlar 0
Henüz yorum bulunmuyor.