Mertcan İşler

Sayfalar


Data Studio ile Search Console Verileri

mertcanmertcan

Bu yazı içerisinde Data Studio kullanarak Search Console datasını nasıl gösterebileceğimiz hakkında bilgiler paylaşıyor olacağım. İlk olarak Data Studio’nun ne olduğu hakkında bilgi vermek doğru olacaktır.

Data Studio Nedir?

Data Studio, Google tarafında sunulmuş olan verilerinizi hem görselleştirebileceğiniz hem de işleyebileceğiniz bir araçtır. Data Studio çoğu araç datasını destekliyor olması sebebiyle, kısa sürede bir çok kişinin başlıca tercihi haline geldi.

Data Studio hakkında kısaca bahsettikten sonra şimdi adım adım nasıl kuracağınız, nasıl datalar çekeceğiniz konularını anlatmaya başlayabiliriz.

İlk olarak Data Studio sayfasına giderek verilen bilgilere göz atabilirsiniz. Sonrasında da Sign Up For Free butonuna tıklayarak üyelik işlemine başlamalısınız. Bu sayfada size basit bir kaç soru sorulacaktır. Sorulara istekleriniz doğrultusunda cevap vererek Data Studio’nun paneline erişeceksiniz.

Burada isterseniz boş bir şablon açabilir, yada hazır olan Search Console Report şablonunu kullanabilirsiniz. Boş bir şablon açmanız halinde verileri tek tek sizin sürüklemeniz gerekmektedir. Hazır şablonda ise bunlar daha önceden hazırlanmış şekliyle geliyor.

Hazır şablonu seçmeniz durumunda, tıkladıktan sonra şablonu kullan ve raporu oluştur butonlarına basacaksınız.

Bu işlemi de yaptıktan sonra Search Console hesabınız Data Studio ile eşlenecektir. Hazır raporda yer alan verilere tıklayarak parçalar halinde kendi Search Console datalarınız ile değiştirmelisiniz.

Bu alanda verinizin kaynağı olarak Search Console hesabınızı seçecek, ardından da parçalar halinde metriklerle eşlemeye başlayacaksınız. Eşlemelerinizi tamamlayıp Görünüm diyerek de raporunuzun nasıl göründüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Burada oluşturduğunuz rapor sayesinde, Excel ile dataları toplamaya uğraşacağınız bir çok veriyi anlık olarak güncelleyebileceğiniz şekliyle gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca raporu sunmak istediğiniz kişilerle de paylaşabiliyorsunuz.

Hazır rapor yerine yeni rapor oluşturmayı tercih etmeniz halinde de, bu yaptığınız işleme göre oluşacak tek fark grafikleri kendiniz ekleyeceksiniz.

Grafik Türü alanı içerisinde çok fazla sayıda seçenek sizi bekliyor. Bu grafikleri eşlemek istediğiniz datalara göre seçerek, hızlıca grafiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu belirttiğimiz detayların dışında, Data Studio ile neler yapabileceğiniz tamamıyla sizin yetenekleriniz ile şekillenecektir.

SEO

Yorumlar 0
Henüz yorum bulunmuyor.